Harddisk Hurdası


hurda-harddiskfiyatlariHarddisk Hurdası kullanım ömrünü tamamlamış olan harddiskler, bozuk harddiskler ve kullanım yeri kalmamış olan harddisk lerdir yani kullanım dışı kalan bütün harddiskler “harddisk hurdası” haline gelir ve geri dönüşümleri yapılır. Harddiskler elektronik atıklardır bunun sebebi üzerlerinde bulunan harddisk kartları dır, harddisk temel olarak iki bölüm olarak değerlendirilebilir, tüm verinin depolandığı harddisk gövde kısmı ve harddisk kartı olarak iki ayrı bölümden oluşan harddisk sürücüler bilgisayar içerisinde saklı bulunan tüm kullanıcı verisini depolar. Bilgisayar içerisinde bulunan işletim sistemi ve tüm yazılımlar harddisk sürücü içerisinde depolanır, kullanıcıya ait tüm bilgi belge ve programlar da harddisk içerisinde kayıtlı olarak kalır. Harddisk sürücüler olmasa bilgisayarlar veri depolama özelliğine sahip olmazdı ve her zaman bilginin dış bir kaynağa kaydedilmesi zorunlu olurdu.

Harddiskler genel olarak metal türü elementler kullanılarak üretilen bir gövde ve tamamen elektronik malzemelerden üretilen bir harddisk kontrol kartı olarak görülebilir ve geri dönüşümlerinde bu iki farklı sınıftaki kaynağın geri kazanımı yapılmaktadır. Gövde kısmı demir aluminyum krom gibi madenler ağırlıklı olarak bulunan ağır metal hurdası olarak değerlendirilebilir ama harddisk hurdaları nın ekonomik değeri yüksek olan parçası harddisk kontrol kartıdır. Harddisk kartı hurdası anakart hurdaları na göre 2 – 3 kat daha değerli olan extra anakart hurdaları sınıfına dahil olan önemli bir elektronik atıktır, Harddisk kartları nın ekonomik değerinin yüksek olmasının sebebi anakart hurdaları na göre çok daha az metal ve plastik atıkları içermelerine karşın yalnızca baskılı devre kartı , denetleyici , mikroçip , mikroişlemci ve entegre devre gibi yüksek seviye elektronik parçalardan oluşuyor olmalarıdır.

Yapılan spektrofotometre analizlerinde ağırlık ortalamasına göre anakart hurdalarına göre 2 3 kat daha yüksek oranda kıymetli maden ve ağır metal geri dönüşüm oranı sağlaması sebebi ile harddisk kartı hurdaları ekonomik değer bakımından üst seviye elektronik kart hurdaları arasında yer almaktadır. Fakat bu durum bile harddisk hurdası nın değerinin çok yüksek olmasına olanak tanımaz, çünki harddisk hurdaları nın genel ağırlıklarının %95 lik kısmı harddisk gövdesi yani demir aluminyum krom gibi madenlerden oluşmaktadır fakat harddisk kartı nın yüksek ekonomik değeri de dikkate alındığında hurda harddiskler in ekonomik değeri metal hurdası değerinin %30 %50 daha üzerine çıkmaktadır.

Şirketimiz her çeşit elektronik atık alımı yapmaktadır , sizlere tavsiyemiz harddisk hurdaları nı bilgisayarlar üzerinden sökerek parçalamadan hasar vermeden ve kapalı kuru ortamda kolileyerek saklamanız yönünde olacaktır. Bu sayede harddisk hurdaları nız en yüksek değer ile satınalınabilecek ve ek bir işçilik gerekmeden yurtdışına ihraç edilerek geri dönüşüm prosedürlerine başlanılabilecektir.

Şirketimiz her çeşit harddisk hurdası , anakart hurdaları , bilgisayar hurdaları , cep telefonu hurdaları , işlemci hurdaları , elektronik kart hurdaları , monitör hurdaları , ram hurdaları ve her çeşit elektronik atık alımı yapmaktadır, elinizde bulunan her çeşit elektronik bilgisayar cep telefonu hurdaları nın alımı için lütfen bizi arayarak fiyat teklifi alınız 0 555 800 50 55